Hac öncesi ilk hazırlıklar

Hacı adayı ilk önce önkayıt  yaptırmalı.

Hacı Adayının , hangi HAC  çeşidi ile gideceği (ODA TERCİHLİ-MÜSTAKİL ODALI-OTEL TİP ) belirlenmeli.

Kura sonucu asil olanların belirtilen sürede kesin kayıtları yapılmalı, pasaport ve eksik evraklar tamamlanmalı.

Müftülüklerce belirtilen camilerdeki  veya kayıt yaptırdığı şirketin hac seminerlerine katılmalı.

Ücretsiz verilen hediyelikler (valiz ve eşyalar) alınmalı.(valiz ve çanta hazırlanırken; mutlaka en gerekli, olmazsa olmaz, yükte hafif, pahada da hafif olan eşyaları almaya özen göstermeli. Sonradan yük oluşturabilecek şeyleri asla almamalı. Valizlerine, Rahat ayakkabı, terlik, İç çamaşır, Havlu, Yarım atlet,Ağrı kesici, Diş fırçası, Diş macunu, Pamuk, Vitamin, soğuk algınlığı ve gribe karşı ilaç, Kas gevşetici, Gazlı bez, Maske,boğaz pastili, Yumuşatıcı krem, Pişik kremi ,Çerez, Bisküvit vs., Su, kâğıt havlu, Tuvalet kâğıdı, Kokusuz sabun, Siyah küçük poşetler, Hijyenik sıvı sabun, Selpak, Az bir kolonya, Tırnak makası,Fotoğraf makinesi, para kesesi, riyal, Türk parası, Seccade, küçük makas, taş için küçük kese, isteğe bağlı hafif bir pike,tesbih, iğne, iplik,…vs gibi eşyalar konulmalı .

Hacı Adayı Kafileleri belirlendiğinde hangi kafilede bulunduğunu öğrenmeli,bulunduğu kafilenin kafile başkanı-din görevlisi ve bayan hocası  ile tanışmalı.

Adayın hangi hac çeşidini yapacağı belirlenmeli ve kafile başkanı ile  din görevlisi tarafından bilgilendirmesinin yapılması. Hac nasıl bir ibadettir. Farzları vacipleri nelerdir. Kaç çeşit hac vardır ve hangi hacca niyet edeceğim.İhram ne demektir ve ihramlı kimse nasıl davranır. Tavaf nedir, hangi tavaflar vardır. İhramdan ne zaman ve nasıl çıkılır. Safa ve Mervede nasıl say  gibi bilgileri okuyarak seminerlere katılarak ve bu konuda bilgi sahibi olan kişilere sorarak donanımlı olunmalı.Kabe’nin tarihi, Safa ile Merve’nin hikayesi nedir? Neden say yapılır. Arafat mahalli; anlamı ve geçmişteki önemi, Nur ve Sevr Dağları’nın önemi, Cemerat ve Mina’nın şeytan taşlamadaki önemi, İslam’dan önceki Mekke dönemi, Medine tarihi, Hz. Peygamberin hicreti, Hz. Peygamber’in Hicretten önceki hayatı, o bölgelerde yapılan savaşlar, Ashabın hayatından kesitler vb. bilgiler toplayarak yapılacak olan ibadetin maneviyatına büyük çapta katkıda bulunulmalı.Haccın önemli bir ibadet olduğunu hem de zorlu, meşakkatli bir ibadet olduğunu bilmek ve ona göre davranmalı. Sabırlı olmalı ve herkesle iyi geçinmeli.

Uçuş günü önceden  öğrenilmeli ve gideceği seyahat tipine uygun eşya hazırlanmalı,ona göre hazırlıklar tamamlanmalı .

Yola çıkmadan önce gusül abdesti alınmalı ve iki rekat ihram namazı kılınmalı.

Uçuş günü Havalimanına en az 5-6 saat önceden  gidilmeli.

Havalimanın da kafile ve şirket  görevlileri ile buluşulmalı.

Uçak bileti, kimlik kartı ve pasaport alınmalı.

Önce Mekke’ye gidiliyorsa havalimanında ihram giyilmeli.

Eşyalar havalimanında kontuarda uçuş görevlilerine teslim edilmeli.

Polis noktasından geçilmeli ve uçağa binilmeli.

Kafile görevlileri uçakta adayların niyet etmelerini sağlamalı ve hep birlikte telbiye getirilmeli.

Mikat sınırlarına gelindiğinde ihram yasaklarına riayet edilmeli.

Hacı Adaylar indikleri havalimanında kendilerine ücretsiz tahsis edilen otobüslere binmeli ve pasaportlarını görevlilere teslim etmeli.

Otele yerleştikten sonra Medine’de Mescid’e Mekke’de Kabe’ye ilk gidiş görevlilerle yapılmalı.